Održan koncert Hrvatskog gudačkog kvarteta

Održan koncert Hrvatskog gudačkog kvarteta

U ponedjeljak, 15. travnja 2019. godine, u Koncertnoj dvorani Glazbene škole Požega, koncert je održao Hrvatski gudački kvartet. Koncert je započeo u 19:30 sati, a na programu su bila djela D. Shostakovicha i S. Šuleka.

Bio je ovo još jedan od koncerata u našoj školi pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture.

HRVATSKI GUDAČKI KVARTET

Od osnivanja 2012. godine, Hrvatski gudački kvartet dosad je nastupio u svim važnijim koncertnim prostorima u domovini i na većini državnih i lokalnih festivala i manifestacija. Treba izdvojiti nastupe u Hrvatskom glazbenom zavodu, MAG festivalu u Splitu, Donatskim glazbenim večerima u Zadru, Dubrovnik u pozno ljeto, 33. Zagrebačke ljetne večeri s pijanistom Aljošom Jurinićem. Godine 2013. usavršavali su se na međunarodnom komornom majstorskom tečaju u Weikersheimu (Njemačka), pod vodstvom kvarteta Vogler i Gerharda Schulza iz Alban Berg kvarteta. Godine 2014. Kvartet osvaja nagradu 47.Tribine Darko Lukić te time privlači pozornost šire publike i kritike. Inače širokog repertoara, Hrvatski gudački kvartet posebnu pozornost pridaje hrvatskoj glazbi, baveći se tako i istraživačkim radom s fokusom na skladateljskim velikanima hrvatske povijesti. Tražen su ansambl i za suvremenu glazbu te redovito nastupaju na Zagrebačkom biennalu i Glazbenoj tribini u Opatiji. Inače, svi članovi Zagrebačke filharmonije vrlo su traženi kao individualci, stoga surađuju s gotovo svim orkestrima i ansamblima u zemlji.

Od 2015. kvartet djeluje u sastavu: Martin Draušnik, I. violina; Alina Gubajdulina, II. violina; Aleksandar Jakopanec, viola; Zita Varga, violoncello

 

„…Zvučnost sviranja novoga komornog tijela oduševila je i nosila u eteričnost misli i osjećaja, što je donijelo iskren užitak slušanja i gledanja njihova mladenačkog visokoprofesionalnog zanosa…“

Zlatko Stahuljak, Vijenac

 

„…Tako mladi, a izvrsni! – ushit je koji se prolamao iz srca slušatelja tijekom i na kraju trećeg koncerta MAGfestivala. Hrvatski gudački kvartet – sjajan je komorni sastav, dostojan visokog imena kojeg nosi. Vrlo daroviti, kvalitetno školovani, već afirmirani, s urođenim osjećajem za komorno muziciranje, na radost cjelokupne javnosti, udružili su se u imperativ gudačkog kvarteta te zaslužuju biti hrvatski kulturni poslanici pronoseći visoke dosege.“

Tatjana Alajbeg, Slobodna Dalmacija

 

Pogledajte kako je bilo!