U našoj školi pijanist Konstantin Krasnitsky snimao djela Davora Bobića

U našoj školi pijanist Konstantin Krasnitsky snimao djela Davora Bobića

Nije prošlo ni punih godinu dana od kada je naš poznati pijanist Aljoša Jurinić inaugurirao novi koncertni klavir, a Glazbena škola Požega je u ovim nepovoljnim vremenima uspjela ugostiti i ostale eminentne glazbenike, posebno pijaniste. Odličan instrument, sjajna akustika i dobro opremljeni tonski studio privukli su dva vrhunska umjetnika osječke Akademije za umjetnost i kulturu. Skladatelj Davor Bobić i pijanist Konstantin Krasnitsky prvi puta su se predstavili požeškoj publici 15. studenog 2018. godine klavirskim recitalom u povodu 50-tog rođendana Davora Bobića. Nakon dvije godine, 29. studenoga 2020. godine ponovno su u Glazbenoj školi Požega kako bi ovjekovječili svoju suradnju snimanjem CD-a na kojemu se nalaze dva ciklusa klavirskih minijatura posvećenih djeci: Zvjezdano nebo A. O. 97 – dječji album za glasovir i Pet pokladnih etida – etide za klavir. Ciklus Zvjezdano nebo A. O. 97  (2003.) nastajao je punih deset godina, a započet je prilikom posljednje godine studija skladatelja Davora Bobića na prestižnom Državnom konzervatoriju Petar Iljič Čajkovski u Kijevu 1993. godine. Nadahnuće za 28 minijatura ovog ciklusa skladatelj je pronašao u sličnom djelu Petra Iljiča Čajkovskog, Dječji album op. 39. Pet pokladnih etida nadahnutih folklorom, odnosno veselom međimurskom pokladnom pjesmicom Tu za repu, tu za len, napisanih po narudžbi za Međunarodno natjecanje Mladih virtuoza Etide i skale, osvajaju vedrinom i razigranom ritmikom. Oba ciklusa već su popularna i rado izvođena među mladim pijanistima, a Krasnitskyjeva virtuozna izvedba sasvim sigurno će ove sjajne minijature približiti široj publici. Osim uspješne skladateljske i pijanističke karijere, Davor Bobić i Konstantin Krasnitsky ugledni su profesori na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku koji svoje veliko znanje i umjetničko iskustvo rado dijele i izvan svojega akademskog miljea. Glazbena škola Požega i umjetnički dvojac Bobić/Krasnitsky prigodno i znakovito suradnju nastavljaju snimanjem CD-a s minijaturama za najmlađe, a dok iščekujemo buduće projekte, ovom nosaču zvuka želimo veliku slušanost!

Branka Horvat, prof. mentor

Glazbeni producent: Damjan Pirović
U nastavku pogledajte galeriju fotografija.