U našoj školi održana radionica Tradicija kao inspiracija za originalno autorstvo

U našoj školi održana radionica Tradicija kao inspiracija za originalno autorstvo

U srijedu, 4. svibnja 2022. održana je glazbena radionica pod nazivom Tradicija kao inspiracija za originalno autorstvo u našoj školi. Radionicu su održali Tihomir Hojsak i Filip Novosel, a sudjelovali su naši učenici Filip Novosel, Patrik Karačić, Petar Majbaum, David Ralašić i Jan Katona.

Glazbena radionica „Tradicija kao inspiracija za originalno autorstvo“ osmišljena je s ciljem boljeg upoznavanja budućih umjetnika s hrvatskom tradicijom, te kako istu mogu iskoristiti za originalan i jedinstveni glazbeni vokabular i izričaj. Radionica je namijenjena instrumentalistima i teoretičarima srednjih glazbenih škola. Predavači Tihomir Hojsak i Filip Novosel osmislili su ovu radionicu vodeći se vlastitim iskustvom pisanja novih djela, koja su ih lansirala u sam glazbeni vrh hrvatske i inozemne instrumentalne scene. Radionica je trajala jedan sat sata kroz koji su umjetnici metodom demonstracije dali učenicima uvid u kompozicijski i improvizacijski aspekt njihova djelovanja, odnosno kako od jednostavne narodne melodije stvoriti novo umjetničko djelo. Cilj ovakve radionice je osvijestiti učenike o bogatstvu i raznolikosti hrvatske glazbene tradicije te potaknuti iste na razvoj vlastitog glazbenog izričaja i vokabulara. Filip Novosel i Tihomir Hojsak svirajući prvenstveno vlastita autorska djela temeljena na hrvatskoj tradiciji obišli su svijet i postali hrvatski kulturološki brend te svojim primjerom mogu biti uzor mladim umjetnicima koji to tek trebaju postati. Direktna interakcija proslavljenih umjetnika s učenicima može biti vrlo dobar okidač za poticaj novog glazbenog stvaralaštva. Također, umjetnici predavači su polaznicima radionice podijeliti svoja iskustva vezana za plasiranje svog glazbenog proizvoda na tržište i brendiranje istog.