Koncerti renomiranih umjetnika za učenike Glazbene škole Požega

Koncerti renomiranih umjetnika za učenike Glazbene škole Požega

U proteklom vremenu održali smo nekoliko koncerata u našoj Koncertnoj dvorani, a koji nisu bili otvoreni za javnost zbog situacije izazvane koronavirusom. Na koncertima,  našim učenicima i nastavnicima predstavili su se renomirani umjetnici koji su se odazvali pozivu za predlaganje programa javnih potreba u kulturi Republike Hrvatske. U nastavku pogledajte termine održavanja koncerata i kratke informacije o izvođačima.

Dana 29. rujna 2020. godine Trio Osor održao je koncert u Koncertnoj dvorani. Na poticaj Danijela Marušića, osnivača Osorskih glazbenih večeri, sastav u kojem su svirali Renata Penezić – flauta, Petar Kovačić – violončelo i Zarija Alajbeg Galuf – klavir, nazvao se Trio Osor i 2007. prvi puta uspješno koncertirao na Osorskim glazbenim svečanostima. Trio je uspješno koncertirao do 2019. godine kada je promijenio članove ansambla i od tada na dalje djeluje kao Trio Osor s flautisticom Anom Batinicom i čelisticom Zitom Vargom s jednakim oduševljenjem za komorno muziciranje i otkrivanje novih nerijetko po prvi put izvođenih djela u Hrvatskoj, za ne tako česti, neklasični sastav koji je uvijek imao sjajan odaziv kod publike i kritike.

Dana 8. listopada 2020. godine Daniel Detoni održao je koncert u Koncertnoj dvorani. Izveo je poznata Beethovenova djela na klaviru. Danijel Detoni glazbeno je obrazovanje započeo u Zagrebu u klasi Olge Detiček u
Glazbenoj školi Vatroslav Lisinski, a nastavio u razredima Lászla Baranyayja i Balázsa Kecskésa na Glazbenom sveučilištu Liszt Ferenc u Budimpešti te Itamara Golana na Konzervatoriju u Parizu. Od 2009. podučava klavir, a od 2015. klavir i komornu glazbu na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu.

Dana 20. listopada 2020. godine Trio Solenza održao je koncert u našoj Koncertnoj dvorani. Trio Solenza na hrvatskoj glazbenoj sceni djeluje od 2006. godine. Uz probranu literaturu
skladbi originalno pisanih za ovaj netipičan komorni sastav, trio Solenza nerijetko poseže i za obradama popularnih djela velikih majstora. Od siječnja 2015. godine trio djeluje u sastavu Arijana Gigliani Philipp, sopran, Bruno Philipp, klarinet i Ivan Batoš, klavir. U studenom 2016. Croatia records objavila je izdanje drugog CD-a trija Solenza ‘Mozaik hrvatskih skladatelj’ nominiranog za nagradu Porin 2017. u kategoriji najbolje skladbe klasične glazbe.

Dana 26. listopada 2020. godine Alina Gubajdullina, violina i Julija Gubajdujllina, klavir održale su koncert u Koncertnoj dvorani za učenike i profesore naše škole. Alina Gubajdullina je rođena 1986. u Kišinevu, Moldavija. Prvu poduku iz violine dobiva u dobi od pet godina, a kasnije upisuje Rachmaninov music lyceum u Kišinevu. Dobitnica je nagrada i diploma na državnim i međunarodnim natjecanjima, te su posebno zapaženi njeni nastupi s komornim i simfonijskim orkestrima. Kao solistica nastupa sa Zagrebačkom filharmonijom, orkestrom HNK u Splitu, Splitskim i Hrvatskim komornim orkestrima. U duetu sa sestrom Julijom Gubajdullinom 2008. godine dobitnica je nagrade 41. Tribine Darko Lukić. Član je septeta Ad libitum, kvarteta Giovacchino, Tria Meditteraneo, Zagrebačkog klavirskog kvinteta te suosnivač je Hrvatskog gudačkog kvarteta s kojim 2014. godine dobiva nagradu 47. Tribine Darko Lukić. Julia Gubajdullina rođena je u Kišinevu (Moldavija) u obitelji uglednih glazbenika. Klavir je počela svirati sa četiri godine, a svoj prvi veći uspjeh postigla je kao dvanaestogodišnjakinja, nastupivši uz orkestar Moldavijske filharmonije. Na Međunarodnom natjecanju za komornu glazbu (Rumunjska, 1993.) osvojila je 1. nagradu, a kao solistica osobito se iskazala 1997. osvajanjem 1. nagrade na Međunarodnom natjecanju u Moldaviji te osvajanjem 3. nagrade na Međunarodnom natjecanju Citta di Sulmona (Italija, 1999.). Dobitnica je Specijalne nagrade UNESCO-a za posebna umjetnička postignuća. Od 2005. godine umjetnica živi u Hrvatskoj, radi na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu kao docent za komornu glazbu. Julia Gubajdullina već petnaest godina koncertira u klavirskom duu s Rubenom
Dalibaltayanom. Zajedno s njim suosnivač je ljetne škole u Makarskoj gdje održava majstorske tečajeve od 2006.