Učenik Glazbene škole Požega odabran za mladog ambasadora za prava djece i mladih EU

Učenik Glazbene škole Požega odabran za mladog ambasadora za prava djece i mladih EU

Učenik Glazbene škole Požega Dominik Budimir odabran je za Mladog ambasadora za prava djece i mladih Europske unije. Mandat traje 2 godine, tj. do kraja 2021. Uloga mladih ambasadora promicanje je glasa djece i mladih pred predstavnicima Europske unije. Mladi ambasadori sudjeluju u raspravi i donošenju odluka koje se tiču njihovih vršnjaka. U sklopu svoga mandata, mladi će ambasadori sudjelovati i u aktivnostima tijekom predsjedanja Hrvatske Vijećem EU-a. Zadaća mladih ambasadora podizanje je svijesti među donositeljima odluka o problemima i izazovima s kojima se mladi svakodnevno susreću, podržavanje aktivnosti i inicijative djece i mladih u Hrvatskoj, sudjelovanje na konferencijama i debatama, održavanje govora, pripremanje poruka za medije i poticanje njihovih vršnjaka na uključivanje. Uz aktivnosti koje obuhvaća predsjedanje Vijećem EU-a, mladi ambasadori imaju priliku surađivati i s Uredom UNICEF-a za Hrvatsku kao savjetnici u razvijanju UNICEF-ovih programa za djecu i mlade. Mladi ambasadori tako će dobiti priliku govoriti o svojim iskustvima, podijeliti svoje stavove, predlagati teme za rasprave i aktivnosti te moguća rješenja za probleme svojih vršnjaka. Isto tako, bit će dio inicijative ZABUM! (Za budućnost mladih) u sklopu aktivnosti UNICEF-a.
Dominik Budimir 17-godišnji je učenik 3. razreda srednje Glazbene škole Požega. Dolazi iz Kutjeva. Vrlo je aktivan u svojoj školi i zajednici. Volonter je Crvenoga križa. Godinama uspješno sudjeluje na lokalnim, državnim i međunarodnim natjecanjima i projektima, a prošle je godine bio i jedini stipendist Veleposlanstva SAD-a u sklopu programa Benjamin Franklin Transatlantic Fellowship za 2019. U SAD-u je proveo ukupno 4 tjedna, a nakon programa provodi svoj TOYA-Project (Bringing Together Old and Young through Art(s)) s naglaskom na međugeneracijskoj solidarnosti. Projekt podupire U.S. Department of State. Dominik projekt provodi u suradnji sa svojom školom uz veliku podršku ravnatelja škole, profesora Alena Kovačevića, ali i ostalih profesora i učenika škole. U sklopu projekta u prosincu je održan koncert Glazbene škole Požega za štićenike Doma za starije i nemoćne osobe Požega. Drugi je dio projekta posebna kategorija na Hrvatskome festivalu jednominutnih filmova i organiziran je u suradnji s Direkcijom festivala, osobito s direktorom festivala, profesorom Željkom Balogom. Mladi između 15. i 19. godine pozvani su poslati svoje jednominutne filmove na temu “Međugeneracijska solidarnost”. Filmovi će biti dio posebne kategorije Teen Minute 2020, a rok za slanje filmova produžen je do 22. svibnja 2020.

 

Iz medija: